czwartek, 29 października 2009

Projekt Design 2009

W listopadzie bieżącego roku odbędzie się kolejna, druga edycja „Projektu Dizajn” – cyklu spotkań ze znanymi projektantami, organizowanych przez firmę ROCA. Pozostaniemy w kręgu fascynującego dizajnu hiszpańskiego – gościem tegorocznej edycji będzie bowiem hiszpański projektant Joan Gaspar.


Informacja zaczerpnięta ze strony projektu tam też znajdziecie więcej informacji: projektdizajn.pl/

środa, 28 października 2009

CZTERY ELEMENTY. SZWEDZKI DESIGN DZISIAJ



KIEDY?
17 września - 11 listopada 2009
GDZIE?
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Sala im. prof. Wandy Telakowskiej
10.00 - 19.00 codziennie oprócz poniedziałków
WSTĘP WOLNY

Opis wystawy zaczerpnięty ze strony IWP
Zapraszamy na wystawę współczesnego designu szwedzkiego „CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiaj” odnoszącą się do czterech żywiołów nieodłącznie związanych z naszą egzystencją: ziemi, wody, powietrza i ognia. Pokazujemy design jako ważny element współdziałania człowieka z naturą. Dzięki niemu możemy ją okiełznać, przyjaźnie wykorzystać, cieszyć się z jej dobrodziejstw. Według szwedzkich projektantów i producentów wzornictwo to dobry i mądry produkt, który ma nam ułatwiać, polepszać i zwyczajnie uprzyjemniać codzienne życie.

Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie ponad 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pokazane zostaną między innymi prace tak znanych i rozpoznawlnych w świecie projektantów, jak Björn Dahlström, No Picnic Industrial Designers, Ergonomidesign, Ingegerd Råman, Front, Volvo Design team.

Współczesny design szwedzki zostanie pokazany w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson). Dziś Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa. W 2003 rząd szwedzki zadecydował o wydaniu dodatkowych 20 mln koron na dofinansowanie 10 specjalnych programów wspierających wzornictwo, a 2005 rok ogłoszono w całej Skandynawii Rokiem Wzornictwa, co świadczy o docenieniu roli designu dla rozwoju gospodarczego tego regionu.

Skąd pomysł na połączenie designu z czterema żywiołami? W starożytnej Grecji liczba cztery była uznana za „liczbę światową”, stanowiącą wyjaśnienie większości nurtujących człowieka kwestii. Starożytni uważali, że świat jest stworzony z czterech wielkich elementów: wody, ognia, ziemi i powietrza.

Koncepcję wystawy opracowała szwedzka projektantka wzornictwa pochodzenia kolumbijskiego Margarita Bergfeldt Matiz, która zasłynęła udziałem w projektowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station ISS dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency w Noordwijk w Holandii). Wykorzystując cztery żywioły jako motyw przewodni spojrzała na współczesną Szwecję przez pryzmat tej poetyckiej koncepcji i stworzyła przekrojową prezentację współczesnego wzornictwa swojego kraju. Pokazała, że dobry design potrzebny jest w każdej dziedzinie życia.


Instytut Wzornictwa Przemysłowego - tu znajdziecie informację o tej wystawie.

Konkurs na projekt torebki „ZAWSZE POD RĘKĄ”

Konkurs organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie.Przedmiotem konkursu jest wykonanie projektu damskiej torebki lub męskiej torby.

Uczestniczyć w konkursie mogą studenci wyższych uczelni plastycznych, aktywni zawodowo designerzy, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Konkurs rozpoczyna się w dniu 1 października 2009 roku i będzie trwał do 31 stycznia 2010 roku.
Komisja rozpocznie ocenę prac począwszy od 31 stycznia 2010 roku i zakończy ją najpóźniej w dniu 30 marca 2010 roku w zależności od ilości zgłoszeń. O wyłonieniu zwycięskiej pracy autor zostanie powiadomiony telefonicznie lub pocztą elektroniczną przez Organizatora.


Nagrodą za zwycięstwo w konkursie jest wyprodukowanie linii torebek według projektu, który zwycięży w konkursie, wyjazd do Mediolanu na Targi Micam oraz miesięczny, płatny staż (umowa zlecenie) w Spółce OCHNIK Sp. z o.o. z siedzibą w Garwolinie z wynagrodzeniem w wysokości 2 500 złotych netto. Zwycięzca konkursu otrzyma dodatkowo wynagrodzenie w wysokości 5.000 zł netto z tytułu przeniesienia praw autorskich na Ochnik Sp. z o.o.

info znalezione na artserwisie, tam też szczegółowe informacje.


Konkurs przeznaczony jest dla młodych, zdolnych, kreatywnych projektantów w wieku od 18 do 30 lat! Szukamy ukrytych talentów, ludzi ze świeżym spojrzeniem na design, których projekty zadziwią i oczarują Jury.

W składzie Jury zasiądą przedstawiciele organizatorów oraz ludzie ze świata polskiego wzornictwa, m.in.:

- Czesława Frejlich - redaktor naczelna "2+3d"
- Agnieszka Jakobson-Cielecka - kurator Łódź Design
- Tomek Rygalik - designer/wykładowca ASP Warszawa
- Małgosia Szczepańska - redaktor naczelna ELLE DECORATION
- Wanda Modzelewska - dziennikarz
- Grzegorz Niwiński - Prodziekan Wydziału Wzornictwa ASP Warszawa
- Katarzyna Pantopulos - redaktor naczelna Office Designer
- Aze Design - designerzy
- Szymon Hanczar - designer/wykładowca ASP Wrocław
- Marek Hryniewicki - redaktor naczelny Mebli Plus
- Małgorzata Siwek - wykładowca ASP Łódź
- Ewa Gołębiowska - dyrektor cieszyńskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości
- Zuzanna Dominów – redaktor naczelna tytułów konsumenckich Publikator („Salon i Sypialnia”, „Świat Łazienek i Kuchni”)

Celem konkursu jest wyłonienie i promocja młodego twórcy, jego projektów z dziedziny wzornictwa (charakteryzujących się wysokim poziomem artystycznym), a także ich profesjonalna prezentacja podczas wystaw pokonkursowych.

W formule konkursu mieszczą się projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, tj. meble! Oceniany będzie dorobek twórczy młodego projektanta z przedziału czasowego: styczeń 2008 - wrzesień 2009.

Najlepsze prace zaprezentowane zostaną w katalogu MEBLE PLUS. Zdobywca I miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 złotych Jury wybierze także projektanta, którego nagrodzi dwutygodniowym stażem w firmie PROFAP.

Zgłoszenia można przesyłać do 15 listopada 2009 r.

Regulamin oraz wszystkie dokumenty niezbędne do udziału w konkursie można pobrać ze strony www.dobrzemieszkaj.pl, www.meble.com.pl

Informacje dodatkowe: Olga Kisiel-Konopka, okisiel@publikator.com.pl, tel. 609 791 727

Organizatorem konkursu jest ogólnopolski miesięcznik branżowy: MEBLE PLUS

Patronat medialny: Salon i Sypialnia, www.dobrzemieszkaj.pl

Sponsor: COMFORTY LIVING (www.com40.pl) , PROFAP (www.profap.pl)

poniedziałek, 26 października 2009

facebook!



Idąc z duchem czasu ;) postanowiliśmy (większością głosów) pojawić się na facebooku! Każdy kto doda nasz profil do swoich znajomych będzie na bieżąco informowany o nowych postach na blogu, wydarzeniach związanych z kołem i nie tylko itp. Profil ułatwi nam też szybkie przekazywanie informacji.

Tak więc zapraszam do zapraszania ;) facebook.com

niedziela, 25 października 2009

design miejski, młodzi w natarciu




Warsztaty „design miejski – młodzi w natarciu są skierowane do studentów wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Wyższej Szkoły Technicznej i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Przez 3 dni pod okiem profesjonalistów młodzi, pełni zapału ludzie będą mieli okazję zaprojektować małą architekturę miasta. Na koniec podsumowanie warsztatów i prezentacja prac zespołów projektowych.


CEL
Nasz projekt ma na celu głównie poszerzanie horyzontów i możliwość rozwoju, poprzez wzajemną wymianę doświadczeń studentów architektury i Akademii Sztuk Pięknych. Jednocześnie jest okazją do dyskusji, wymiany poglądów, a także twórczej pracy młodych ludzi pod okiem doświadczonych profesjonalistów. Głównym zadaniem projektowym będzie twórcze zmierzenie się z wyzwaniem, jakie niesie zaprojektowaniem mebli miejskich, które są ważną częścią otaczającego nas krajobrazu i mają znaczący wpływ na ogólną estetykę przestrzeni miejskiej. Cały projekt ma pobudzić młodych ludzi do kreatywnego myślenia a tym samym nauki. W przeglądzie designu miejskiego ze świata i tego przez nas zaprojektowanego chcemy zachęcić do indywidualnego podejścia do kwestii mebli miejskich, a nie prostego wyboru z gotowego zestawu katalogowych propozycji - główny problem przestrzeni miejskiej. Zwrócenie uwagi na szanse jakie mają zarówno nowopowstające przestrzenie miejskie jak i te, które się rewitalizuje czy remontuje. Miasta na całym świecie przywiązują coraz większą wagę do tego jak są i jak mogą być umeblowane. Meble indywidualnie dobrane i zaprojektowane tworzą klimat i wizerunek miasta.

Miejsce: Restauracja „Oko Miasta” znajdująca się w budynku Ronda Sztuki w Katowicach
Czas: realizacji – 6-8 listopad 2009


Prowadzący warsztaty:
Beata Goczoł - Architekt, od roku 2000 wraz z mężem prowadzi pracownię projektową Goczołowie Architekci – Studio Autorskie w Zabrzu. Laureaci wielu konkursów architektonicznych, m.in.: zdobywcy Grand Prix na VII Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie, współautorzy nagrodzonego NAGRODĄ ROKU SARP 2006 Pawilonu Paleontologicznego w Krasiejowie. Laureatka nagrody EUROPE 40 UNDER 40 przyznawanej najlepszym, młodym, europejskim architektom.

Michał Biernacki – projektant, współtwórca marki Moho Design, która współpracuje z włoską siecią Moroso oraz Rossem Lovegrovem – guru światowego wzornictwa. Firma została nagrodzona tytułem „ The Best textile 2006” przez brytyjski magazyn Wallpaper. Od roku 2003 prowadzi Biuro projektowe BART, które ma na swoim koncie projekty wdrożone do produkcji w takich firmach, min. jak: Zelmer, Iker , Nowy Styl, Eliot.

Bartosz Haduch - architekt, nauczyciel akademicki, publicysta, fotograf, laureat 17 konkursów architektonicznych. Po latach praktyki zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Polsce, w Krakowie. Od 2001 roku publikuje artykuły o architekturze współczesnej w magazynach w Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chinach (m.in. Wallpaper, Häuser, Mark-Magazine, World Architecture, Architektura & Biznes. Od 2007 roku prowadzi grupę projektową i badawczą NarchitekTURA,

Michał Gdak - Laureat konkursu „Re vital work” w Bełchatowie i Międzynarodowego Konkursu na koncepcję rzeźbiarską zagospodarowania „Ronda Granicznego" we Wrocławiu. Poza tym również głośną jego wygraną jest już dziś stojąca, wkomponowana w tkankę miasta rzeźba „ Identyfikacja Miejsca”. Urodzony w Kielcach w 1980 , ukończył studia zarówno na Politechnice jak i Akademi Sztuk Pieknych we Wrocławiu, zwiedzając przy okazji uczelnie w Valencji czy Delf. Młody i uzdolniony współpracował z pracowniami projektowymi w Holandii i Polsce.

Swoje zgłoszenia wraz ze swoimi pracami (pliki z rozszerzenie jpg) prosimy kierować na adres: borda@x.slask.pl

Liczba miejsc ograniczona.
Osoby zakwalifikowane poinformujemy mailowo.

Więcej informacji : www.designmiejski.x.slask.pl

piątek, 23 października 2009

KONKURS: MAŁE BIURO – Biuro Rachunkowe



Tym konkursem miesięcznik Office & Facility rozpoczyna serię jedenastu konkurencji dla studentów oraz absolwentów ASP i wydziałów architektury. Od stycznia do grudnia 2010 roku będziemy co miesiąc prezentować wyniki coraz to innych przykładowych projektów małych biur. Rezultaty będą opisywane z dodatkowymi uwagami przez doświadczonych ekspertów tak, aby każdy czytelnik poszukujący inspiracji w tym zakresie mógł dowiedzieć się, jak uniknąć błędów przy projektowaniu lokum dla własnej firmy.

Nasze konkursy będą miały również funkcję edukacyjną. Zważając na to, że na uczelniach wyższych brakuje zajęć dotyczących profesjonalnego projektowania wnętrz biurowych, postaramy się przekazać jak najwięcej teorii i kwestii praktycznych dotyczących tego zagadnienia. Dla autorów najlepszych pomysłów redakcja O&F przewidziała cenne nagrody. Istnieje możliwość, że zwycięski projekt zostanie również zrealizowany.

Za każdym razem w naszych konkursach będziemy szukać właścicieli konkretnych małych biur tak, aby pokazać, że te projekty są możliwe do wykonania. Zaczynamy od BIURA RACHUNKOWEGO, a poniżej zamieszczamy wytyczne dotyczące projektu.

Biuro na ul. Łukowskiej w Warszawie, VII piętro
Plan Biura: http://officefacility.pl/pliki,pobierz-14.html

Sieć IT w ścianach – nie preferuje się biurek na środku pomieszczeń

Wykaz stanowisk pracy:

• 4 księgowe + 2 dodatkowe zapasowe stanowiska;
• jeden prawnik/doradca;
• jedna recepcja/sekretarka/pomoc, poczta, łączenie rozmów, ale też pomoc księgowa –wprowadza dane (osoba do której idą kurierzy i listonosze);
• szefowa księgowych, główna księgowa – pokój samodzielny;
• prezes zarządu – doradca podatkowy, pokój samodzielny, ale może być malutki (prezes często jest na zewnątrz);
• stół konferencyjny – może być w pokoju głównej księgowej (trwające kontrole skarbowe są wtedy pod jej kontrolą);
• pokoje prezesa i głównej księgowej – po min. 2-3 miejsca siedzące (bez biurek) dla gości;
• kuchenka ze zmywarką, lodówką i ekspresem do kawy. Dopuszcza się likwidację jednego wc i zagospodarowanie go np. na kuchenkę lub zmiana pomieszczenia kuchennego na biuro prezesa. Generalnie dopuszcza się zmiany w ścianach działowych;
• serwer na przynajmniej 10 komputerów lokalnych – ustawiony optymalnie pod względem długości okablowania. Mała szafka serwerowa;
• wspólna drukarka sieciowa i fax. Ustalić wygodne położenie dla wszystkich. Korytarz (?)
• miejsce na składowanie makulatury (kilka pudeł miesięcznie) i zapasów wody, mat. biurowych. Poza wzrokiem. Pomieszczenie gospodarcze, „kanciapa”;
• sieć IT – do każdego możliwego stanowiska, w korytkach ściennych, nawierzchniowych, przy podłodze, listwowe;
• system alarmowy + monitoring na radio, klawiatura w przedsionku;
• sufit standardowy, jak w mieszkaniach, bez sufitu podwieszanego. Wysokość: standard blokowy;
• luksusowa podłoga z granitu w kolorze jasnego beżu + ewent. Dywaniki z wykładzin.

Do biura przychodzą liczni kurierzy z dokumentami do księgowania. Po przyjęciu pliki dokumentów są składowane we wspólnej dużej szufladzie, skąd każda z księgowych pobiera dokumenty swoich klientów, a jeśli nie ma dokumentów dedykowanych dla niej, wtedy również pobiera papiery innych klientów i księguje (każda księgowa może i umie księgować wszystkich klientów – przypisanie księgowej do klienta nie jest rygorystycznie realizowane – gdy wpłynęło mało dokumentów od przydzielonych jej osób, pracownica zajmuje się innymi, itp.). Raczej nie preferujemy oddawania kopert wprost (bez składowania) do konkretnej księgowej. Po zaksięgowaniu chowa dokumenty do standardowych segregatorów danego klienta.

Nie preferujemy szuflad przy biurkach księgowych ani wolnych półek, aby nie tworzyć miejsca na „leżakowanie” dokumentów/spraw u księgowej. Dokumenty mają prawo być tylko w dwóch miejscach: w szufladzie (w oczekiwaniu) lub w segregatorze klienta. Nie ma innych stanów i stosów.

Generalnie potrzebujemy ok. 7-8 m3 miejsca na segregatory. Oczekujemy szaf zasuwanych (niewidocznych dla klientów) z podwójną (!) głębokością półek, na 2 rzędy segregatorów. Szafy powinny być bardzo duże, najlepiej zajmujące całą ścianę od sufitu do podłogi.

Poza segregatorami klientów (opisane nazwą i rodzajem dokumentów lub okresem) mamy ok. 70-100 segregatorów „prawniczych”, czyli zestaw najważniejszych dokumentów każdego stałego klienta. Te powinny być przy stanowisku prawnika/doradcy, ponieważ księgowe korzystają z nich sporadycznie.

Więcej informacji: http://www.officefacility.pl /tel: 022 390 45 88

Regulamin konkursu: http://officefacility.pl/pliki,pobierz-11.html

środa, 21 października 2009

Historie kuchenne. Electrolux Design Lab


Jeśli ktoś ma czas i chęci to zachęcam do przejechania się do wrocławskiego BWA! Między 23 października – 14 listopada 2009 wernisaż w piątek 23 października o godz. 19.30. Odbędzie się wystawa Historie kuchenne. Electrolux Design Lab.

Cytując za stroną BWA:
Galeria Design BWA Wrocław prezentuje w październiku projekty nagrodzone w edycji 2008 międzynarodowego konkursu Electrolux Design Lab.
Konkurs Electroluxa - ogłaszany co roku dla studentów i absolwentów wydziałów wzornictwa z całego świata - jest obecnie najważniejszym konkursem w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Kryteria konkursowe powstają w oparciu o obserwacje potrzeb i stylu życia potencjalnych użytkowników, kładą nacisk na innowacyjność i indywidualność.
Tematem Design Lab 2008 była „generacja internetu”. Zgłaszane na konkurs projekty musiały uwzględnić zmianę, jaka wraz nastaniem ery globalnej komunikacji i dostępności usług zaszła w naszych przyzwyczajeniach, w ilości czasu, który spędzamy w domu. Stawiamy naszemu otoczeniu nowe wymagania, a jego funkcje muszą zostać na nowo uporządkowane. Wszystko na miarę ekonomiki i bezpośredniości rozwiązań nowoczesnych technologii.

Spośród ponad 600 projektów z 49 krajów, w tym 17 z Polski, do finału konkursu zakwalifikowało się 9 projektów, między innymi stolik na kółkach z płytą indukcyjną do gotowania (który błyskawicznie może stać się biurkiem do pracy albo stołem w jadalni), kosz na bieliznę (będący jednocześnie pralką), czy bezprzewodowy generator do przepisów samodzielnie rozpoznający znajdujące się pod ręką produkty i komponujący z nich optymalne potrawy.

Jury konkursowe podczas finału w Zurychu nagrodziło trzy rozwiązania. Pierwsze miejsce zdobył projekt Flatshare – wymyślona przez Stefana Buchbergera (Uniwersytet w Wiedniu) chłodziarka dla współlokatorów, dająca możliwość indywidualnego zagospodarowania przestrzeni lodówki wszystkim osobom dzielącym gospodarstwo domowe. Pozostałe nagrody przypadły w udziale projektowi iBasket – pojemniko-pralce autorstwa studenta z Chin Guopenga Lianga i stolikowi z płytą do gotowania Coox Antoina Lebruna z Francji.

Kurator: Marta Kubik
projekt wnętrza: Barbara Połczyńska, RABARBAR STUDIO
projekty graficzne: Maciej Lizak

wystawa przygotowana przy wsparciu Electrolux Poland Sp. z o.o.


informacje na stronie www.bwa.wroc.pl/

Konkurs na logo Stowarzyszenia Turystycznego Sopot

Podaję Wam informację o konkursie na logo. Co prawda czasu zostało już mało ale nagroda nie najgorsza więc może ktoś się zmobilizuje.

Konkurs na LOGO Stowarzyszenia Turystycznego Sopot, organizowany przez to właśnie stowarzyszenie (STS). Celem jest wyłonienie najlepszego znaku i identyfikacji graficznej STS.Czyli chodzi o opracowanie elementu identyfikacji wizualnej dla Stowarzyszenia Turystycznego Sopot w postaci znaku graficznego, projektu papieru firmowego, wizytówki. Przeznaczenie znaku: do celów identyfikacyjnych, promocyjnych, informacyjnych, reklamowych, korespondencyjnych itp. LOGO będzie elementem Systemu Identyfikacji Wizualnej.


Główna nagroda to 3000, 00 zł brutto
Na konkurs można nadesłać 1 do 3 projektów.
5. Projekty należy nadsyłać do dnia 30.10.2009 Informacja o rozstrzygnięciu konkursu na logo zostanie ogłoszona w dniu 16.11.2009.
Więcej informacji: sts@sopot.pl lub w linku na dole posta.

info znalezione na artserwisie

poniedziałek, 19 października 2009

Kolejna edycja konkursu „SPA-ART”!

Informujemy Was i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „SPA-ART” 09/10 – „2 w 1?” organizowanego przez Poolspa. Konkurs ruszył oficjalnie 15 września i jest adresowany do młodych dizajnerów, na których czeka zadanie stworzenia projektu obiektu łączącego funkcje wanny i kabiny prysznicowej. Udział w konkursie „SPA-ART” jest dla nich okazją, by zmierzyć się z tematem produktu, pokazać swój warsztat i zacząć wyrabiać sobie nazwisko w branży.

Poniżej przytaczam Wam fragmenty informacji dostarczonej nam przez organizatora. Więcej informacji znajdziecie również na stronie poniżej i na plakatach na uczelni .

SPA-ART” dla ambitnych
Tegoroczna edycja konkursu „SPA-ART” 09/10 „2 w 1?” stawia przed młodymi dizajnerami zadanie stworzenia projektu obiektu łączącego w sobie funkcje wanny i kabiny prysznicowej. Cel tych działań jest dwojaki – oprócz promowania polskiego wzornictwa, jest nim także stworzenie elementu wyposażenia łazienki, który będzie nie tylko funkcjonalny i ciekawy, ale zaproponuje również nowatorskie rozwiązania dedykowane użytkownikowi indywidualnemu. Jest to ćwiczenie dla ambitnych i okazja dla nich, by doświadczyć pracy z tematem rynkowym, dopasowanym do oczekiwań konsumentów.

W tegorocznym jury konkursowym znalazły się znane osoby ze świata projektowania - prof. Czesława Frejlich, dr hab. Krystyna Laskowska, dr Andrzej Sobaś oraz 2 osoby ze strony organizatora konkursu – POOLSPA.


Udział w konkursie
Warunkiem udziału w konkursie jest kompletne wypełnienie i wysłanie pocztą w terminie do 22 grudnia 2009 roku formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.spa-art.pl lub w siedzibie Biura Konkursu oraz prezentacja projektu, zgodna z zapisami regulaminu. Indywidualny uczestnik lub zespół projektowy może nadesłać maksymalnie 3 projekty.

Terminarz:
- 15.09.2009: ogłoszenie konkursu
- do 22.12.2009: nadsyłanie zgłoszeń
- do 15.03.2010: nadsyłanie projektów
- 12.04.2010: ogłoszenie wyników konkursu
Więcej informacji o konkursie i procedurach zgłoszenia można znaleźć na stronie www.spa-art.pl.

Organizator i patroni
Organizatorem konkursu jest marka POOLSPA firmy ROCA Polska.
Patronami konkursu zostali: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych oraz takie media, jak: „Architektura & Biznes”, „Łazienka”, „2+3D”, rzeczy.net, muratorplus.pl i studentnews.pl.

szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.spa-art.pl

InterflatDesign.pl

Na terenie Międzynarodowych Targów Łódzkich w dniach 16-18 października, odbyły się targi wyposażenia wnętrz. Podczas InterflatDesign.pl oprócz stoisk typowo targowych prezentowane były 4 wystawy. Między innymi wystawa prac studentów ASP Katowice "recykled". Można było na niej zobaczyć projekty bazujące na idei ponownego użycia niechcianych przedmiotów były to prace Piotrka Bzdury, duetu Michalina Barzycka i Witold Wiczyński oraz Grzegorza Wolskiego. Jednocześnie można było zobaczyć prezentację kilku wybranych projektów na interaktywnej projekcji 3D przygotowanej przez Piotra Łukasika asystenta w pracowni produktu.



więcej informacji na: interflatdesign.pl

Łódź Design 2009

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Łódź Design, można oglądać również prace naszych studentów.Na stoisku prezentującym ASP w Katowicach, zostały zaprezentowane wybrane prace studentów. Są to prace dyplomowe Marcina Kratera, Dominiki Bablok oraz Łukasza Jaworskiego. A ponad to projekty Kasi Molickiej i Michała Sowy, Ewy Leśniak, Marty Tuszkiewicz oraz Piotrka Bzdury, które zostały wyróżnione w różnych konkursach odbywających się w roku akademickim 2008/2009.

Dla przypomnienia, choć główny weekend festiwalu już za nami. To wystawy oraz imprezy towarzyszące będą trwały do 31 października.



więcej informacji o festiwalu na:LDZIGN

wtorek, 6 października 2009

Przyszłość technologii OLED

Firma GE, producent prototypowych diod elektroluminescencyjnych (OLED) podjęła współpracę ze studentami wzornictwa przemysłowego z Instytutu Sztuki w Cleveland w USA (Cleveland Institute of Art — CIA) pokazując, że w nadchodzących latach gama konstrukcji i zastosowań oświetlenia stanie się naprawdę nieograniczona.Obecnie uważa się, że technologia OLED znajdzie głównie zastosowanie w produkcji ekranów telewizorów, oraz przenośnej elektroniki, takiej jak aparaty cyfrowe, czy też telefony komórkowe. GE postanowiła pokazać, że ta technologia będzie miała znacznie szersze zastosowanie.

Studenci Cleveland Institute of Art otrzymali zadanie przygotowania koncepcyjnych modeli opartych na podstawowych walorach paneli OLED firmy GE: elastyczność i minimalną grubość. Rezultaty współpracy to nowatorskie systemy oświetleniowe przyszłości - świecące ubrania dla służb ratowniczych, elastyczne świetlne banery reklamowe, podświetlane schody dla architektów, iluminowane tapety dla dekoratorów wnętrz oraz dyskretnie oświetlenie punktowe ukryte pod półkami to tylko kilka praktycznych zastosowań, jakie dla rozwiązań GE wymyślili studenci CIA.




Pomysłowe propozycje studentów są głównym tematem filmu, który firma GE zaprezentowała po raz pierwszy na globalnych targach branży oświetleniowej LightFair International 2009, które odbyły się w Nowym Jorku. Film prezentuje wybrane szkice i modele zastosowań OLED

film

GE przewiduje, że pierwsze komercyjne produkty OLED pojawią się na rynku pod koniec 2010 r. lub na początku 2011 r. Obecnie trwające badania nad zastosowaniem technologii OLED — cienkimi, organicznymi materiałami, które są umieszczone między dwiema elektrodami i świecą po przyłożeniu napięcia elektrycznego — bazują na latach przełomowych eksperymentów w globalnych ośrodkach badawczych GE (GE Global Research Centers).

W grudniu 2008 r. zespół GRC zainaugurował sezon świąteczny pierwszą na świecie choinką wykonaną z paneli OLED. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Natomiast w obecnym roku naukowcy z GRC dokonali ważnego przełomu w tej dziedzinie, demonstrując pierwsze na świecie urządzenia oświetleniowe OLED wytwarzane metodą „z rolki na rolkę”. Ten proces produkcji materiałów OLED bywa porównywany z drukiem gazet, a wytwarzanie metodą „z rolki na rolkę” uznaje się za kluczowy czynnik, dzięki któremu oświetlenie OLED stanie się komercyjnie opłacalne.

dzięki Piotruś